ירוק לא רק צובר יותר כבוד, אלא גם הופך להיות הכרח, שכן בניינים ירוקים נדחקים לחלוטין למיינסטרים בחמש עד עשר השנים הבאות. מה נדרש כדי ליצור בניין ירוק יותר ומה עלינו לעשות?

בשוק הבנייה הגדול בעולם

שבו מקסימום הרווחים והפחתת עלויות הבנייה לרוב מנצח תכנון בר-קיימא ויעילות אנרגטית, מבנים ירוקים מהווים חלק קטן מהבניינים. מסיבה זו, עליכם להפריש חלק קטן יותר מתקציב הבנייה שלכם בכדי לכסות את העלויות השונות הקשורות ליתרונות פחות מוחשיים לבניינים ירוקים, כמו גם את עלויות המחקר וניתוח אפשרויות הבנייה הירוקה. מומחים אומרים כי החלטות בנייה צריכות להתבסס על ההשפעה הכוללת על הסביבה של בניין, ולא על ניתוח העלות-תועלת של בניין יחיד, כמו למשל בניין משרדים חדש.

תמריצי בנייה ירוקה תומכים בפרויקטים של בנייה ירוקה ומעמידים חלק מהם לפני אחרים כדי לסייע בהשגת יעדי קיימות גבוהים יותר.

ל- EPA תוכנית שעוזרת לך ללמוד כיצד לשלב מושגי בנייה ירוקה בסוגים שונים של מבנים

אתר זה הוא משאב חד-פעמי המשמש אלפי אנשי מקצוע ירוקים לחקר חומרי בניין ירוקים ולחקור כיצד נעשה שימוש בעיצוב בניין מתקדם לבניית ירקות בצורה יעילה יותר. בניין ירוק עובד עם ממשלות מקומיות וכלי עזר כדי לתמרץ בנייה של בניינים ירוקים חדשים, כמו פאנלים סולאריים, טורבינות רוח וגגות ירוקים. אתר המתמקד בכל ההיבטים של "בנייה ירוקה" הוא אתר המועצה הארצית לבנייה ירוקה לאנשים הבונים בתים חדשים.

אחת האישורים המשמשים בארה"ב למבנים ידידותיים לסביבה נקראת LEED

או מנהיגות בתחום האנרגיה והעיצוב הסביבתי. הקיימות של בניין נמדדת על פי קבוצה של קריטריונים באמצעות מערכת הערכה מקיפה המאשרת מבנים כמו הסמכת הבניין הירוק של המכון האמריקאי לאדריכלים, הערכת ההשפעה הסביבתית (EIA) של הסוכנות להגנת הסביבה והיעילות האנרגטית וההתחדשות האנרגיה. תקני אנרגיה של משרד השיכון והפיתוח העירוני בארה"ב. (כוכב אנרגיה). LEed (Leadership on Energy & Environmental Design) היא ההסמכה הנפוצה ביותר לבניינים ירוקים באמריקה. תכנית ההסמכה של LEED שואפת לגרום לבניין להשתמש במשאביו בצורה יעילה יותר וליצור סביבה בטוחה יותר עבור תושביו לאורך כל מחזור חייהם. ניתן להחיל בניין ירוק על כל סוגי הבניינים, לרבות מבני מגורים, מסחר, תעשייה, משרדים, קמעונאות וציבור. באופן כללי, מבנים ירוקים כוללים שיטות תכנון ובנייה המשתמשות בחומרים בר קיימא במהלך הבנייה, משיגות יעילות אנרגטית וחיסכון במים, משפרות את איכות האוויר הפנימי ומפחיתות את ההשפעות הסביבתיות הכוללות. בניין ירוק אמור לעמוד ביעדים של הגנה על בריאות התושבים, שיפור תפוקת העובדים, שימוש יעיל יותר באנרגיה, מים ומשאבים אחרים והפחתת ההשפעות הסביבתיות הכלליות.

הבניין הירוק האידיאלי יהיה פרויקט בנייה שיאפשר שימור הסביבה הטבעית ביותר בשטחו תוך ייצור מבנים המשרתים מטרה

חלקם עשויים לחשוב על מבנים ירוקים וקיימים כעל בניין אחר שאינו צריך להיות כזה. ישנן וריאציות בנושא זה בעלות משמעויות שונות במקצת, אך כולן משמשות לתיאור מה זהה למעשה.

בניין ירוק עולה יותר מראש

אך חוסך עלויות תפעול נמוכות יותר לאורך חיי הבניין. גם אם תגלה שהוא עולה כפליים מבניין קונבנציונאלי עם אותה כמות אנרגיה, החיסכון באנרגיה בלבד יכול לעזור להחזיר את העלויות הנוספות של בניין בתוך כשש שנים.

בניינים ירוקים יכולים להגדיל את תפוקת העובדים בכ- 15% באמצעות חומרי בניין חלופיים שאינם משחררים רעלים כגון פורמלדהיד

אשר בדרך כלל נמצאים בחומרי בניין סטנדרטיים במקום העבודה. מכיוון שמובן כי מבנים שאינם רעילים הם בריאים הן לתושבים והן לכדור הארץ, בנייה ירוקה היא דרך נהדרת למזער את השימוש בחומרים מזיקים. לבניינים ירוקים יתרונות רבים, לא רק לעובדים אלא גם לאיכות הסביבה.

אך הצלחתה אינה רק שאלה של בנייה עם חומרים ירוקים; חשוב גם להתייחס לבנייה בת קיימא כתהליך מכיוון שבניינים ירוקים הם חלק מהתהליך הכולל של פיתוח בר קיימא בארצות הברית ובעולם

חשבו על חיסכון במשאבים וגם השפיעו על העניין: בנייה ירוקה היא מרכיב מרכזי במודל עסקי בר קיימא, לא רק עבור העובדים, אלא גם עבור הסביבה.

בהתבסס על עקרונות תכנון בר קיימא

מבנים ירוקים הם אלה שתוכננו ונבנו כך שיש להם השפעה מינימלית על הסביבה לאורך כל מחזור חיי הבנייה. מדובר במבנים שנוצרו תוך שימוש בתהליך בריא וחסכוני במשאבים. ניתן לבנות מבנים ירוקים בתכנון חסכוני באנרגיה, תוך התמקדות ביעילות אנרגטית וקיימות. בתים פאסיביים בנויים עם בידוד סופר וטכניקות אחרות כדי להבטיח את יעילות האנרגיה והמים הגבוהה ביותר ואת הכמות הנמוכה ביותר של פליטת פחמן.